Networking w B2B LinkedIN, Porównywarki cenowe, Kampanie PCC (Omnichannel)

LinkedIn jest typowym narzędziem social mediów dla specjalistów, profesjonalistów i przedsiębiorstw chcących wykorzystać potencjał internetu do promocji wałsnej marki, produktu czy usługi.

Warto zwrócić uwagę, iż sam serwis LinkeIn jeszcze do 2018 roku zwijał się w tempie ślimaka, którego zmiany w SM ciągle zaskakiwały. Pod koniec 2018 roku – portal social mediowy dla osób kreujących swoją karierę biznesową od Microsoftu w końcu zauważył potencjał Internetu w swoich działaniach.

Czym jest algorytm LinkeIn’a i jak działa ?

LinkedIn wprowadził czterostopniowy algorytm dystrybucji treści, który różni się od wszystkich innych, których działania znamy. Zadanie nadrzędne: Bardziej dopasowane treści / content do użytkownika.

Przykład działania algorytmu LinkeIn

Jak widać w powyższym przykładzie – mamy podejście człowiek plus mechanizm maszyna – content.

Algorytm najpierw klasyfikuje treści jako obrazek, video, link oraz artykuł i nadaje jej określoną wartość. Nie dostajemy jednak informacji zwrotnej, które posty są lepiej oceniane. Z powyższego wynika, że faworyzacja odbywa się przy pomocy postów bogatszych w “umilacze” – video, obrazki itp. Ale w końcowym wyniku publikacji i podbijania postu algorytm nadaje mu wartość: “Spam”, “treść niskiej jakości” i “treść niskiej jakości”.

Następnie cały AI obserwuje reakcję użytkowników LinkedIN i przyznaje punkty publikacjom. Najwięcej dostajemy za udostępnienie najmniej za “kicuk w górę” – polecenie. Ostatni element, który ewentualnie podbija post wyżej, dłużej utrzymuje go przy życiu jest tempo reakcji innych użytkowników networkingowej, biznesowej sieci społecznościowej.

Treści uwielbiane przez Użytkowników:

 • forma, treść, content edukacyjny lub informacyjny (62%)
 • istotne dla innego użytkownika (61%)
 • zgodne z aktualnymi trendami (48%)
 • są inspirujące ? – (40%)
 • pomagają w rozwoju umiejętności (38%)

Dodatkowe elementy ważne dla sieci biznesowej:

 • wideo, zdjecia, Word, PDF, powerpoint,
 • możliwość rozszerzenia publikacji do konkretnych segmentów (grup atutosegmentacyjnych) – potocznie grup – zainteresowań – podobnie jak na FB – z możliwością ich komentowania.
 • Hasztagi – biznesowe narzędzie, które grupuje i pozwala również znaleźć się wyżej w wynikach wyszukiwania.

Company pages się skończyło – powstało LinkeIn Pages dający możliwość prezentacji oferty swojej firmy w tym medium społecznościowym. W końcu możemy administraować, dodawać, dyskutować oraz administrować z poziomu strony LinkedIn czy aplikacji mobilnej. Dodatkowo dostaliśmy możliwość:

 • wstawienia sloganu swojej organizacji / hasła prowadzonej kampanii marketingowej. Ogranicznem jest niestety liczba znaków, którą możemy wstawić – 120 znaków.
 • Przycisk niestandardowy – możliwy do zdefiniowania, który może zwiększyć liczbę działań użytkownika odwiedzającego naszą stronę – proste przyciski CTA – np. przekierowania na witrynę, kontakt czy np. rejestracja.
 • Sugestie treści narzędzie, które podpowiada co możemy opublikować aby było zgodne z obecnymi trendami, odbiorcami w branżowych treściach. Całość oparta o sztuczną inteligencję.

Zadanie:

Ćwiczenie: Dla swojego przedsiębiorstwa, produktu w myśl komunikacji wielokanałowej, przemyśl jak mogłaby wyglądać strona firmowa LinkedIN Pages – zaprojektuj ją w formie makiety (aby nie tworzyć zbędnie nie potrzebnej strony). Zaproponuj kilka postów, grup odbiorców dla swojego produktu. Stwórz networkingową formę komunikacji). Zastanów się również czy takie narzędzie może być przydatne dla waszych projektów. Wykonają tą część zadania w wordzie, excelu – jak wam będzie wygodniej.

Porównywarki cenowe:

Kiedy chcę pobudzić mózg do pracy, włączam komputer. Kiedy chcę odpocząć, włączam telewizor. Steve Jobs, współzałożyciel i CEO Apple.

Internet jest miejscem gdzie pojawia się nieskończenie wiele różnych pomysłów, które rodzą się w kontekście działań promocyjnych i sprzedażowych. Ewolucja sieci Internet jest dynamiczna, nie stoi w miejscu, odkrywa nowe pomysły i dostarcza wielu inspiracji.

Skupiając się na wielokanałowości działań marketingowych ważne abyśmy spojrzeli na Porównywarki cenowe. Część może stwierdzić, że są one przeżytkiem, podobnie jak e-mail marketing ale czy na pewno?

Do niedawna było przeświadczenie powstałe w latach 2011-2012, że typowy mężczyzna kieruje swoje kroki zakupowe na platformy aukcyjne ale również do porównywarek cenowych. Platformy aukcyjne są najbardziej popularne – odpowiedź spontaniczna przy zadawanym pytaniu o znajomość sklepów Internetowych.

Czym są porównywarki cenowe?

Wszystkie ?porównywarki? to tak naprawdę sieci reklamowe, bo wymagają budżetu do promowania produktów. Np. w portalu Ceneo użytkownik ma bardzo dużo opcji promocji i każda jest dodatkowo płatna, np. podświetlenie oferty, pokazanie jej wyżej, przypięcie w kategorii itp.

Co może jako narzędzie marketingu internetowego dać nam wykorzystanie porównywarek cenowych?

 • Wzrost świadomości istnienia sklepu, jego oferty oraz ewentualnej polityki cenowej,
 • Konsument/ użytkownik / odbioraca naszego produktu dzięki pojawianiu się w porównywarkach cen dostaje informacje o tym, że istniejemy na rynku i co znajduje się w naszej ofercie jako sklepu internetowego,
 • Generowanie ruchu w serwisie – dzięki porównywarce cen, jeżeli nasza oferta znajdzie się na liście a użytkownik będzie zainteresowany w przeciwieństwie do aukcji internetowych użytkownik ma możliwość kliknięcia i przekierowania bezpośrednio do naszego serwisu. Oczywiście wiąże się to z opłatą podobną do CTA – czyli za kliknięcie i przekierowanie na naszą stronę musimy “zostawić” kilka groszy serwisowi.
 • Zwiększanie wizerunku przedsiębiorstwa wraz z budowaniem społeczności / odbiorców wokół marki.

Jakie mamy serwisy porównywarek cenowych?

– serwisy Polskie
– serwisy zagraniczne
– google shopping – https://www.eactive.pl/google-adwords/reklama-google-shoppping-czyli-krotko-jasno-i-na-temat/
– zarządzanie katalogiem produktów

Przydatne linki:
https://gadzetomania.pl/29841,top-10-najlepsze-porownywarki-cen-w-polsce-czyli-gdzie-robic-zakupy
http://info.ceneo.pl/jak-to-dziala
http://finansjer24.pl/jak-dziala-porownywarka-cen-ceneo-przedstawiamy-jej-zalety-i-wady/

To co również może mieć znaczenie przy wyborze przez konsumenta / klienta naszej oferty wśród ofert dostępnych na portalach porównywarek cenowych to:

 • pierwsze zdjęcie lub kilka logicznie uporządkowanych pierwszych zdjęć,
 • możliwość szybkiego podglądu,
 • możliwość dodania do obserwowanych lub zachowania na później wybranych produktów,
 • nazwa – dobra nazwa ułatwia wyszukanie, pozycjonowane, sprawdzanie się w pracy z rekomendacjami,
 • oznaczenia dostępności,
 • ceny,
 • system oznaczeń ułatwiających identyfikację produktów z poszczególnych stref produktowych (nowość, okazja, wyprzedaż, ostatnia sztuka, darmowa dostawa),
 • możliwość dodania do porównania.

Zadanie:

Ćwiczenie: Każda grupa wybiera, który portal będzie dla was lepszy/najlepszy/ dla waszego produktu – Ceneo, Skąpiec, Nokaut czy może jakiś inny ?

Po wybraniu portalu proszę napisać dlaczego wybór padł właśnie ten portal – cena, dostępność usług, ilość usług, możliwości promocji itp?
Może dodatkowe elementy takie jak np. pasaże internetowe ?
Proszę porównać ceny usługi, konkurencję i wybrać najlepszą opcję.

Kampanie PPC

Czy są one ważne / istotne przy sprzedaży produktu – komunikacji marketingowej jako narzędzie łączone w wielokanałowości jednego spójnego przekazu.

Istnieje “wzór na wyszukiwarkę” = SEM = SEO + PPC

Pay Per Click – płacimy za kliknięcie przez użytkownika w link czy to w kampaniach AdWords by Google czy w portalach tematycznych takich jak Onet.pl – Zumi.pl (grupa Axel Springer wydawcy Onet’u) czy Wp.pl (Reklama płatna w wyszukiwarkach).

Cechy charakterystyczne PPC:

 • szybkość uruchomienia kampanii reklamowej (nawet w ciągu godziny – zależność od stopnia zaawansowania reklamy czy segmentacji klientów),
 • brak ukrytych kosztów (płacimy za kliknięcie w reklamę a nie w odsłonę czy zasięg CPT, ROI może być wysoki),
 • możliwość użycia nieograniczonego zestawu słów kluczowych,
 • bazuje na dobrej optymalizacji serwisu,
 • możliwość zastosowania różnych form targetowania komunikatu w zależności od czasu, lokalizacji czy urządzenia,
 • wymaga stosownego copywritingu – komunikacji zachęcającej użytkownika do zapoznania się z ofertą.

Ważne pytanie, które trzeba zadać tworząc kampanie oparte na PPC – Ile kosztuje wygenerowanie ruchu, jaki jest koszt przyciągnięcia użytkownika do serwisu ?

Jakie są najbardziej znane narzędzia do kampanii PPC w Polsce?

Największe z tych dostępnych dla Kowalskiego to AdWords, Go.pl i wewnętrzne systemy portali takich jak Onet czy Wp. Płacisz za każde kliknięcie (Pay Per Click) i oczekujesz od agencji, że dostarczy Tobie wartościowy ruch.
W praktyce – im lepsze opcje kierowania ma agencja tym lepsze wyniki, ale np. na Onecie szybciej zbijesz zasięg produktu niż na AdWords, a Go.pl ma więcej umiejscowień w Polsce niż AdWords i mniej restrykcji treści. https://mensis.pl/ppc-w-polsce-czyli-przymus-najlepszej-opcji/  

Zadanie:

Ćwiczenie: Proszę o stworzenie lejku sprzedażowego z uwzględnieniem Social Media i PPC dla Państwa produktu / sklepu, czyli co po kolei powinien dostawać użytkownik jako reklamę i jakie spełnić warunki.